طراح و مجری:
آرانو دیزاین

نیکدل استودیو
کارفرما:
آقای ایمانی
زمان پروژه:
فروردین 1400
موقعیت:
تهران، پاساژ ایران
مساحت:
15m²
نوع پروژه:
تجاری / طراحی داخلی

یکی از رویکردهای اساسی در پروژه های طراحی داخلی محوریت قرار دادن انسان به عنوان کاربر فضا است، در پروژه “فروشگاه لوازم الکترونیک توانا” نیازها و خواسته های کاربر با توجه به تعریف کار و فعالیت او در فضای معاصر امروز در دسته بندی نیازهای آسایش جسمی (عملکردی)، ذهنی (آرامش) و احساسی (زیبایی شناسی)  محوریت طراحی قرار گرفته است.

یکی از خواسته های اصلی کارفرما مخفی بودن منبع نور محیطی و داشتن نور محیطی یکنواخت در محیط است، همچنین از لحاظ زیبایی شناسی بهره گیری از هندسه پارامتریک به طوری که فضای کوچک فروشگاه آسیب بصری نبیند در اولویت خواسته های کارفرما بوده است، بر این اساس به منظور مخفی کردن منابع نور محیطی طراحی سقف فروشگاه به شکل پارامتریک صورت گرفت و برای بزرگ تر دیده شدن فضای کوچک فروشگاه مابقی فضا به شکل کاملا ساده و مینیمال با متریال خنثی و در کنتراست با متریال سقف طراحی شده است.

به منظور نمایش محصولات الکترونیکی، شلف هایی افقی کنسول شده از دیوار یه شکل ورق های بدون پایه که از داخل شاسی کشی شده است طراحی شد که برای نورپردازی محصولات قرار گرفته روی آن از نورهای مخفی ساده خطی استفاده شده است. طراحی کانتر فروش بر گرفته از طرح پارامتریک سقف در ابعاد خواسته شده است.

[ مقایسه قبل و پس از طراحی ]
[ بازخورد نهایی پروژه ]

پس از ارائه طرح اولیه به کارفرما، ایشان رضایت کاملی از طرح و زیبایی شناسی آن داشتند. تنها دغدغه آقای ایمانی چگونگی استفاده حداکثری از فضای کوچک 15 مترمربعی فروشگاه برای استقرار حداقل چهار نفر با تمام وسایل مورد نیاز اعم از لپتاپ، تلفن و … بود. برای ایجاد اطمینان ابعاد تمامی وسایل روی میز همچون لپتاپ، تلفن و حتی بیرون زدگی کابل ها را به دقت اندازه گیری کرده و با طراحی تطابق دادیم. همچنین فضایی برای استقرار سرور و تجهیزات صوتی و تصویری در قسمتی از سقف به صورت مخفی تعبیه کردیم. از سوی دیگر هنگام اجرا با پیشبینی زیرساخت برق رسانی و محل های عبور سیم ها و کابل ها و … طوری برنامه ریزی کردیم که هیچ کابل یا زوائد بصری نامناسبی در محیط فروشگاه به چشم نخورد.

مجموعه این دقت نظر در «طراحی» و «اجرا» موجب شده که اکنون فروشگاه توانا در میان فروشگاه های همجوار خود در پاساژ ایران حتی از دور جلب نظر کرده و مخاطب را به سوی خود جذب می کند. رضایت حداکثری کارفرما در این پروژه خود تاییدی بر موفقیت این طرح است.

نظر کارفرما پروژه:
"پس از اجرای پروژه، زیبایی و ارزش افزوده محسوس و انکار ناپذیری در محیط فروشگاه احساس کردم که طبعاً نتیجه سپردن کار به یک استودیو تخصصی طراحی و اجرا است. "
آقای ایمانی
مدیر فروشگاه لوازم الکترونیکی توانا