ایده های جدید و خلاقانه برای تزیین و چیدن سفره هفت سین لوکس و مدرن

50 ایده خلاقانه مدرن و لوکس سفره هفت سین

چیدن سفره هفت سین در ایران

سنت و تاریخچه سفره هفت سین

ایرانیان از دیرباز در آستانه سال نو و جدید خود سفره هفت سین می چینند. چیدن سفره هفت سین شامل 7 چیز به شکل نمادین است که هر کدام در ابتدای واژه خود حرف «س» دارند. این سنت را می توان اصلی ترین و همه گیر ترین سنت نوروزی در ایران دانست. معمولاً همه اعضای خانواده در آستانه تحویل سال دور سفره هفت سین جمع می شوند. معمولاً سفره هفت سین تا پایان نوروز و به مدت 13 روز در خانه ایرانی باقی می ماند. بعضی معتقدند که سبزه را در روز آخر باید به آب انداخت.

آن چنان که شواهد تاریخی در این زمینه سخن می گویند در گذشته دور، این سنت برای بزرگداشت جشن مهرگان بنا نهاده شده و در آن زمان لزومی برای استفاده از حرف «س» وجود نداشت. اما عدد هفت به دلیل مقدس بودن از همان زمان مورد استفاده بوده است. بعدها در حدود قرن نهم هجری استفاده از حرف «س» جهت میمنت و مبارکی بیشتر باب شده است. قدیمی ترین سندی که واژه «هفت سین» را استفاده کرده، «دیوان امیر بهاءالدین برندق خجندی» مربوط به قرن هشتم و نهم هجری قمری است. بعد تر در همین قرن نهم « رساله ابراهیم سلطان تیموری» نیز به این سنت اشاره می کند. بعها تارخ نویسان و سفرنامه نویسان بسیاری به این سنت دیریان ایرانی اشاره کرده اند.

مشاهده مطلب: خرید ظروف هفت سین

چیستی و اجزای سفره هفت سین

قدیمی ترین شواهد تاریخی به اسستفاده از حرف «س» صرفا به دلیل اعتقاد و مبارکی آن اشاره می کنند. اما برخی دیگر آن را به «هفت سینی» دلالت می دهند. برخی اجزای اصلی سفره هفت سین با حرف «س» شروع می شوند. چیزهای مثل سبزه، سنبل، سیب، سیر، سرکه، سنجد، سماق، سکه، سمنو، ساعت و … به عنوان اجزای اصلی استفاده می شود. در کنار این اجزای اصلی به رسم سنت موادری مثل: کتاب قرآن یا حافظ، آینه، شمعدان، تگ آب با ماهی قرمز، تخم مرغ، شیرینی و … نیز قرار می گیرد. اجزای فرعی لزوما با حرف «س» شروع نمی شوند و باخطر مفهوم نمادینشان از آن ها استفاده می شود.

مشاهده مطلب: طراحی نما ساختمان

20 ایده خلاقانه برای اجزاء در تزیین و چیدن سفره هفت سین

برای اینکه این سنت دیرین ایرانی را بهتر به جا آورید ما به شما ایده های جدید و خلاقانه ای ارائه می دهیم که در میان هزاران نمونه موجود به صورت دسته بندی شده جمع آوری نموده ایم. برخی ای ایده ها مناسب سفره های لوکس و مدرن هستند، برخی دیگر ایده هایی برای یک سفره هفت سین ساده و کم خرج به شما ارائه می دهند. پس در ادامه این مطلب با آرانو همراه باشید.

اجزای اصلی سفره هفت سین و طرح و مدل آن

اجزای اصلی سفره، همگی با حرف «س» آغاز می شوند. پیشنهاد می کنیم هنگام به کار بردن آن ها از ایده های جدید و خلاقانه زیر استفاده کنید.

- سبزه

سبزه نماینده طبیعت و گیاهان در چیدن سفره هفت سین محسوب می شود. سبزه نماد حیات، و طبیعت دوستی انسان است.

- سنبل

سنبل هم مثل سبزه می توان نماینده طبیعت شمرد. سنبل نماد طراوت و تازگی است.

- سیب

سیب یکی از میوه ها پرطرفدار در بین ایرانی ها است. سیب در چیدن سفره هفت سین نماد مهر و دوستی محسوب می شود. برخی نیز سیب را نماد سلامتی و تندرستی دانسته اند.

- سرکه

سرکه یکی از اجرای قدیمی سفره هفت سین ایرانی ها و نماد تجربه و جاودانگی است.

- سیر

سیر دارای خاصیت دارو و درمانی بوده به همین جهت نماد دوری از آلودگی ها و درمان گری است.

- سنجد

شکوفه و برگ های درخت سنجد عطر بسیاری دارند. به همین دلیل سنجد در چیدن سفره هفت سین نماد دلباختگی و عشق است.

- سماق

سماق در ادبیات فارسی نماد صبر و بردباری محسوب می شود. برخی نیز آن را نماد چاشنی زندگی دانسته اند.

- سکه

سکه نماد فراوانی و ثروت در سفره هفت سین ایرانی ها و جزء اجزاء اضافه شده به آن در دوران متاخیر تر است.

- سمنو

سمنو از جوانه تازه گندم تهیه می شود. به همین دلیل نماد باروری و برکت است.

- ساعت

ساعت مثل سکه در بعدها به چیدن سفره هفت سین اضافه شدن است. ساعت را می توان یادآور گذر ایام و نماد وقت شناسی دانست.

اجزای فرعی سفره هفت سین و طرح و مدل آن

- کتاب قرآن

معمولاً مسلمانان در کنار سفره خود کتاب قرآن قرار می دهند. کتاب قرآن یادآور نام و یاد خدا برای آنان است.

- دیوان حافظ یا شاهنامه

دیوان حافظ و شاهنامه نماینده ادبیات ایرانی بوده و به نشانه احترام به گذشته و پیشیینه تاریخی استفاده می شود.

- آینه

آینه نماد دوری از بدی ها و زیاد شدن خوبی ها است و معمولاً در بالای سفره قرار داده می شود. برخی نیز آن را نماد روشنی دانسته اند.

- شمع

شمع و شمعدان یکی دیگر از اجزای سفره هفت سین و نماد روشنایی و پایان تاریکی است. می توانید از طریق این لینک به خرید انواع جاشمعی و جا عودی بپردازید.

- تخم مرغ رنگی

تخم مرغ به عنوان نماد باروری و زایش در چیدن سفره هفت سین نوروزی یک جزء مهم محسوب می شود.

- تنگ آب به همراه ماهی قرمز

سنت اصلی ایرانیان قرار دادن  تنگ آب در سفره به نشانه و نماد پاکی بوده و استفاده از ماهی قرمز و اضافه کردن آن به تنگ آب، بعدها از سنت سال نو چینی به فرهنگ ما راه یافته است. پیشنهاد ما استفاده از یک تنگ آب بدون ماهی است تا ضمن احترام بیشتر به سنت ها، به طبیعت و محیط زیست نیز احترام گذاشته باشیم.

- اسفند (سپنج با اسپند)

اسفند در ادبیات ایرانی به عنوان یک شیء مقدس استفاده می شده و واژه سپنج یا اسپند به معنی تقدس بوده است. اسفند در چیدن سفره هفت سین نماد تقدس است.

- شیرینی و شکلات

قرار دادن شیرینی و شکلات در سفره از رسوم دیگر ایرانی ها است. شیرینی و شکلات نماد شیرین کامی هستند.

- میوه

استفاده از میوه در چیدن سفره هفت سین نماد نعمت و برکت است.

- آجیل

در گذشته دورتر آجیل به شکل امروزی جزئی از اجزای سفره هفت سین نبوده، بلکه مغزیجات مختلف مثل گردو و بادام و … را به عنوان میوه خشک مورد استفاده قرار می دادند. اما امروزه برخی آجیل را در کنار سفره خود استفاده می کنند. آجیل نماد شادی و سرخوشی و با هم بودن در کنار خانواده و دوستان است.

مشاهده مطلب: مشاوره خرید لوستر

30 ایده خلاقانه و جدید برای تزیین و چیدن سفره هفت سین

ما در اینجا تعدادی بهترین ایده های جدید و خلاقانه جهت چیدن سفره هفت سین را به شما معرفی می کنیم. این ایده ها به تفکیک برای «محل چیدن و قرار دادن سفره»، «ظروف مورد استفاده» و «طرح و مدل چیدمان» ارائه شده اند. ما ایده ها زیبا و هماهنگ با دکوراسیون منزل خانه ایرانی را برایتان گلچین کرده ایم تا سفره نوروزی خود را در سال جدید خلاقانه تر و خاص تر بچینید.

ایده های جدید و خلاقانه برای محل چیدن سفره هفت سین

معمولاً یکی از نخستین پرسش هایی که از خود می کنید، انتخاب محل چیدن سفره هفت سین است. ما در این زمینه چند پیشنهاد به شما خواهیم کرد. شاید دیدن این پیشنهاد ها جرقه جدیدی در ذهن شما به وجود آورد.

هر کدام از این موارد بنا بر اقتضای منزل یا محیط خانه شما می تواند ایده مناسبی باشد. باید مکانی را انتخاب کنید که در عین حال که در دید است کمترین مزاحمت را داشته باشد و بتوانید حداقل چند روز آن را دست نخورده در جای خود باقی بگذارید. به همین جهت فضای روی میز ، شلف یا کانتر از این جهت نسبت به زمین ارجحیت دارد. اگر یک کودک خردسال دارید توصیه می کنیم از فضایی با ارتفاع بیشتر استفاده کنید تا هنگامی بازیگوشی های کودک شما دردسر ساز نشود. بهتر است سفره را در جایی قرار دهید که کمتر از آن استفاده می کنید، تا نیاز به جابجایی نداشته باشید. مثلا اگر هر روز از میز جلو مبلی یا میزنهارخوری خود استفاده می کنید، شاید گزینه مناسبی برای اینکار نباشند.

- استفاده از ظروف سنگی طبیعی

استفاده از ظروف سنگی برای هفت سین می تواند یک ایده جدید، مدرن و خلاقانه در عین حال لوکس برای هفت سین شما باشد. پیشنهاد ما ظرف سنگی مشکی مرمریت طبیعی است که می توانید از فروشگاه آرانو با قیمت مناسب تهیه کنید. همچنین می توانید ای ظرف را با ظرف تخت مشکی مرمریت (مناسب کیک و …) ترکیب کنید.

- استفاده از ظروف چوب طبیعی

استفاده از ظروف چوبی طبیعی برای هفت سین می تواند ایده جدید، مدرن و خلاقانه دیگری باشد که به سفره شما حس نوستالژی و  و گرمی بدهد. چوب به عنوان نماینده ای از طبیعت، انتخاب بسیار ایده آلی برای یک سفره هفت سین زیبا و دوست دار طبیعت است.

- استفاده از فضای روی کانتر آشپزخانه

فضای روی کانتر آشپزخانه محل مناسبی جهت انجام چیدمان نوروزی است. خصوصاً برای افرادی که خانه کوچکتری دارند.

- چیدن سفره روی میز نهارخوری

میزنهارخوری به دلیل ابعاد مناسب می تواند فضای مطلوبی برای چیدمان بزرگ به شما بدهد. همچنین به دلیل موقعیت قرار گیری معمولا جلوه مناسبی دارد.

- استفاده از فضای میز جلو مبلی

می تواند از فضای میز جلو مبلی خود جهت چیدن سفره هفت سین استفاده کنید. میز جلو مبلی کمک می کند سفره شما برای همه میهمانان قابل دید باشد.

- استفاده از میز کنار مبلی

اگر فضای میز جلو مبلی شما برای انجام چیدمان محدود بوده و به آن نیاز دارد می توانید یکی از میزهای کنار مبلی خود را به این کار اختصاص بدهید. می توانید در فضای کم یک سفره جمع و جور بچینید.

- فضای روی کنسول آینه

چیدن سفره هفت سین در فضای کنسول آینه جلوه زیادی داشته و می تواند سوژه مناسبی جهت گرفتن عکس ها خانوادگی باشد. این جلوه با انعکاس در آینه باز هم بیشتر خواهد شد.

- استفاده از تاقچه ها

برخی خانه ها فضاهای تاقچه مانند که داخل دیوار یا جلو پنجره قرار گرفته دارند. این تاقچه ها فضای مناسبی برای چیدمان دکوری مثل چیدن سفره هفت سین است.

- پهن کردن سفره روی زمین

پهن کردن سفره روی زمین یک راه حل سنتی اما با حس و حال خوب است. اگر فضای کافی دارید می توانید به رسم گذشته هفت سین خود را روی زمین بر روی یک فرش ایرانی پهن کنید و از زیبایی و حس نوستالژی آن لذت ببرید.

- قرار دادن روی استند یا شلف دکوری

می توانید از استندهای مخصوص گلدان خود برای چیدن سفره هفت سین استفاده کنید و محل گلدان و گیاهان خود را به جای دیگری تغییر دهید. همچنین بوفه یا شلف های دکوری داخلی سالن پذیرایی نیز گزینه های مناسبی هستند.

ایده های جدید و خلاقانه برای ظرف های چیدن سفره هفت سین

معمولاً یکی از دغدغه های افراد مختلف انتخاب ظرف مناسب برای چیدمان است. برای این منظور می توانید از نمونه ظروف آماده و قابل تهیه از بازار استفاده کنید. اما ما ایده های جدید و خلاقانه دیگری برای شما آماده کرده ایم که به کمک آن ها می توانید خیلی راحت یک چیدمان منحصر به فرد برای خود آماده کنید.

- استفاده از ظروف آماده

ظروف آماده «هفت سین» به راحتی از بازار قابل تهیه هستند. می توانید آن ها را از فروشگاه ها آنلاین، فروشگاه ها سطح شهر یا دستفروش ها محلات تهیه کنید. البته گاهاً این ظرف ها قیمت نسبتا بالایی دارند و در سایر ایام سال خیلی پرکاربرد نخواهند بود. پیشنهاد ما استفاده از ظروفی است که در سایر ایام سایر نیز کاربردی باشند. مثلا یک نمونه ظرف پذیرایی سنگی مشکی مرمریت و استند کیک سنگی مشکی مرمریت در فروشگاه آرانو وجود دارد که انتخاب های مناسبی هستند.

- ایده خلاقانه شیشه های مربا

می توانید شیشه های مربا یا ترشیجات مصرف شده خود را به خوبی بشویید و از آن ها جهت محل قرار دادن «سین» ها استفاده کنید.به این ترتیب بدون اینکه هزینه خاصی انجام دهید چیدمان بسیار جذابی خواهید داشت.

- استفاده از آب پاش یا گلاب پاش

آب پاش ها کوچک که از گل فروشی ها قابل تهیه هستند می توانند تبدیل به محلی برای قرار گرفتن سبزه یا سایر «سین» ها شما شوند. همچنین می تواند از انواع گلاب پاش به صورت تزیینی در سفره خود استفاده کنید.

- ایده خلاقانه فنجان

می توانید بدون اینکه نگران انتخاب ظرف مناسب باشید از فنجان های موجود در منزل برای این منظور استفاده کنید. فنجان ها دارای ابعاد کوچک و جمع و جوری هستند و کمک می کنند بتوانید یک سفره کوچک و نقلی پهن کنید.

- ظروف سفالی

ظروف سفالی بسیار قیمت مناسبی دارند و به راحتی قایل تهیه هستند. این ظروف می تواند یک چاشنی سنت به چیدمان شما بدهد. این ظرف ها با رنگ بندی جذاب و متنوع، رنگ و لعاب خوبی به سفره شما خواهند داد.

- ظروف فلزی : مثل ظرف های مسی، برنجی، روحی، استیل و ...

ظرف های فلزی جلوه و زیبایی خاصی دارند. ظروف مسی، برنجی، روحی دارای چاشنی سنت هستند و ظرف های استیل چاشنی مدرنیته دارند. می توانید باتوجه به دکوراسیون خود تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما مناسب تر هستند.

- ظروف شیشه، بلور یا کریستال

ظرف های شیشه، بلور یا کریستال حس و حال مدرن و به روز دارند. از طرفی به دلیل شفافیت جلوه خاصی دارند و همچنین کمک می کنند که «سین» ها شما بهتر دیده شوند. این ظرف ها به راحتی با هر نوع چیدمانی ست می شوند.

- استفاده از حصیر و چوب

حصیر و چوب مصالحی هستند که خواستگاه آن ها به طبیعت بر می گردد. از این جهت می توانند با «سین» ها که همگی عناصر طبیعی هستند هماهنگ شوند. استفاده از مصالح طبیعی برای محل قرار گیری «سین» ها می تواند نماد احترام به زیست بوم و طبیعت باشد.

- ظروف مینا کاری

ظروف مینا کاری یکی از هنرهای دستی سنتی ایرانی است که می توانید در کتار «هفت سین» همنشینی زیبایی ایجاد کند. اگر در منزل یا خانه شما این ظرف ها پیدا می شود، می توانند انتخاب مناسبی باشند.

ایده های جدید و خلاقانه برای طرح و مدل چیدن سفره هفت سین

می توانید با استفاده از ایده های جدید و خلاقانه چیدمان جذابی داشته باشید. ما در اینجا چند پیشنهاد برای شما آماده کرده ایم.

- بکار بردن گل ها و سبزینگی زیاد

استفاده از گل ها و سبزینگی زیاد در سفره می تواند آن را متمایز کند.

- پرهیز از شلوغ کاری

بهتر است به جای چیدمان شلوغ و پرکار از دکورهای ساده و خاص استفاده کنید.

- استفاده از رنگ

جهت بهتر دیده شدن چیدمان خود توصیه می کنیم نگاهی به استفاده از عناصر رنگی داشته باشید. برای اینکه رنگ ها در تناسب با هم بهتر بنظر برسند انتخاب رنگ های سفید، سبز، یا کرم می تواند مناسب باشد.

مشاهده مطلب: سبک مینیمال

- هارمونی با دکوراسیون شما

می توانید با چند ترفند ساده هنگام چیدن سفره هفت سین، آن را جزئی از دکوراسیون خود کنید. کافی است به کمک عناصر مشترکی مثل رنگ، جنس و … با دکوراسیون خود هارمونی برقرار کنید. مثلا اگر در دکوراسیون شما از رنگ آبی استفاده شده، ظروف آبی می تواند راه حل خوبی باشد. یا اگر سبک دکوراسیون شما مدرن است پیشنهاد می کنیم چیدمان مدرنی داشته باشید.

- استفاده از زمینه خوب

برای اینکه چیدمان شما بهتر بنظر برسد باید روی یک زمینه خوب قرار بگیرد. بهتر است زمینه شما ساده باشد و رنگی خنثی داشته باشد. مثلا پارچه ها یا تور به رنگ سفید برای این کار بسیار مناسب هستند. پارچه های قدیمی مثل ترمه نیز به دلیل ارتباط موضوعی می توانند انتخاب مناسبی باشند.

- ایده خلاقانه لوازم دکوری یا قدیمی

می توانید برای خاص کردن چیدمان خود از برخی لوازم دکوری یا قدیمی در سفره خود استفاده کنید. مثلا ساعت قدیمی، رادیو قدیمی، سماور مسی یا صندوقچه قدیمی می توان حس و حال متفاوتی ایجاد کنند.

- ایده خلاقانه ریسه نور

ریسه ال ای دی یا اس ام دی به راحتی با قیمت مناسب از فروشگاه های لوازم الکتریکی قابل تهیه است. این ریسه خیلی راحت با اتصال به برق پریز می توانند روشن شوند و جلوه نوری جذابی ایجاد کند. رنگ نور و نوع چشمک زن بودن آن ها متفاوت است و دست شما از این نظر باز خواهد بود.

- سفره هفت سین آپارتمانی

شاید خانه آپارتمانی کوچکی داشته باشید یا ساکن یک پانسون یا خوابگاه کوچک باشید. در این صورت احتمالاً نتوانید در ابعاد بزرگ چیدن سفره هفت سین خود را انجام دهید. باید بگوییم که جای نگرانی وجود ندارد. اتفاقاً هفت سین های کوچک و جمع و جور زیبایی خاصی دارند. می توانید در این زمینه ابتکار به خرج دهید و با سلیقه خودتان دست بکار شوید. ما اینجا چند نمونه خوب به شما معرفی می کنیم.

- چیدمان پلکانی

می توانید به کمک چند میز یا چهارپایه یک چیدمان پلکانی ایجاد کنید. چیدمان پلکانی کمک می کند جه «هفت سین» شما بهتر دیده شود.

- هفت سین کودکانه

اگر در خانواده چند کودک یا فرزند کوچک دارید و به دنبال ایده های جدید و خلاقانه ای مناسب آن ها هستید. پیشنهاد می کنیم به آن ها اعتماد کنید و انجام چیدمان سفره خود را به فرزندانتان بسپارید. آن ها می توانند با ذوق و سلیقه خودشان و با کمک شما یک هفت سین متفاوت از سال های گذشته بچینند.

- ایده خلاقانه حروف شماره سال

می توانید شماره سالی که در آستانه ورود به آن هستیم را به صورت حروف بزرگ روی کاغذ یا مقوا درست کنید یا به صورت ماکت درآورید. عکس های شما در کنار این سفره هفت سین می تواند به یاد ماندنی شود.

- استفاده از گل های رنگی

با قراردادن تعدادی گل رنگی در کنار سفره خود می توانید آن را منحصر به فرد کنید. این پیشنهاد می تواند یکی از ایده های جدید و خلاقانه سفره شما باشد. رنگ و بوی گل باعث می شود از بودن در کنار آن لذت ببرید.

- چیدن همه چیز در یک ظرف بزرگ

می توانید یک ظرف شیشه ای یا تنگ بزرگ تهیه کنید و داخل آن را با کاغذ ریش ریش، پارچه یا … پر کنید. سپس همه اجزای سفره هفت سین را در قسمت های مختلف روی آن قرار دهید.

جمع بندی و آرزوی شادکامی

در این مطلب ابتدا به سنت و تاریخچه چیدن سفره هفت سین در میان ایرانی ها اشاره کردیم، سپس همه اجزای آن را در قالب 20 ایده خلاقانه و جدید به شما معرفی کردیم. در پایان 30 ایده خلاقانه و جدید دیگر برای «محل قرارگیری»، «انتخاب ظرف مناسب» و «طرح و مدل» سفره هفت سین شما ارائه کردیم.

برای شما در همه ایام سال خصوصاً در نزدیکی نوروز آرزوی شادکامی داریم. استودیو آرانو یک شرکت تخصصی با بیش از یک دهه سابقه است که در زمینه مشاوره، طراحی و اجرا فعالیت می کند. می توانند نمونه کارهای ما را دنبال کنید و اگر مایل بودید سفارش طراحی خود را ثبت کنید.

1 دیدگاه دربارهٔ «50 ایده خلاقانه مدرن و لوکس سفره هفت سین»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Scroll to Top