طراحی داخلی و دکوراسیون کلینیک زیبایی

راهنمای جامع طراحی داخلی کلینیک زیبایی

امروزه با گسترش علوم و تکنیک های روز جوان سازی و زیبایی و استقبال هر چه بیشتر مردم به استفاده از روش های جدید، تعدد مراکز و کلینیک های پوست و زیبایی نیز با گسترش چشمگیری مواجه است. این مراکز با هدف جذب بیشتر مشتری، خدمات زیبایی شامل انواع روش های جوان سازی پوست، رفع زوائد پوستی، رفع موهای زائد، کاشت مو، ترمیم پوست و مو، درمان چاقی، لاغری، جراحی زیبایی و غیره را به مشتری ارائه می دهند. برپایی چنین مجموعه ای نیازمند داشتن فضایی است که به لحاظ معماری، عملکردی و استانداردهای فضاهایی درست طراحی شده باشد. علاوه بر این، این مجموعه باید جذابیت بصری نیز داشته باشد تا علاوه بر ایجاد حس اعتماد و آرامش در مشتری، تشویق کننده و ترغیب کننده او برای تداوم حضور  و داشتن انگیزه بیشتر برای دعوت از دوستان و آشنایان به استفاده از خدمات کلینیک زیبایی باشد.

همچنین با روند افزایش کلینیک هایی که خدمات زیبایی ارائه می دهند، داشتن یک برند قوی که به لحاظ هویت بصری طراحی شده باشد به تمایز و جذابیت آن در میان خیل عظیمی از مراکز زیبایی دیگر کمک می کند و می تواند گوی سبقت را از رقیبان برباید. با آرانو همراه باشید تا به شما بگوییم که چگونه با قدرت تکنیک ها و روش های طراحی بتوانید کاربردی ترین، اصیل ترین و زیباترین کلینیک زیبایی را بسازید. اگر یک مطب یا کلینیک زیبایی قدیمی دارید که نمی تواند به درستی پاسخگوی نیازهای شما باشد، پیشنهاد می کنیم با انجام یک طراحی جدید از مزایای بازسازی بهره مند شوید.

مشاهده خلاصه مطلب در یک فایل ویدئویی

طراحی هویت بصری و دکوراسیون باعث ایجاد جذابیت و تمایز در یک کلینیک زیبایی می شود

آشنایی با طراحی کلینیک زیبایی

طراحی داخلی کلینیک زیبایی می تواند یک چالش بزرگ از برقراری تعادل میان کارکرد فضایی و زیبایی شناسی فضا باشد. در حالی که عملکرد و کارکرد صحیح فضا در اولویت طراحی قرار می گیرد ارائه زیبایی بصری نیز نباید نادیده گرفته شود. هدف از طراحی داخل فضا باید ترکیبی هماهنگ از عملکرد، راحتی و جذابیت بصری باشد. توجه به برند و هویت بصری مجموعه در گرافیک محیطی مجموعه مانند تابلوها و بنرها، انتخاب لوگو و رنگ سازمانی، پوشش کارکنان و غیره بسیار اهمیت دارد. طراحی داخلی فضا بخشی از هویت بصری یک مجموعه به شمار می رود و هماهنگی هرچه بیشتر این دو باعث تقویت برندیگ و تمایز هر چه بیشتر آن از سایرین می شود.

توجه به برندسازی و هماهنگی آن با طرح و دکوراسیون کلینیک زیبایی

دکوراسیون داخلی کلینیک زیبایی

انتخاب دکوراسیون و طراحی داخلی کلینیک زیبایی موضوعی دشوار به نظر می رسد. چرا که طرح آن نه مانند یک کلینیک درمانی و مرکز پزشکی رسمی و بیش از حد عملکردگرا است و نه مانند یک اسپا یا سالن آرایش بر اساس ترندهای روز مد و زیبایی است. در این فضا انجام خدمات درمانی مانند تزریقات یا جراحی هر چند کوچک، ممکن است باعث اضطراب بیماران شود؛ بنابرین بهتر است تا حد امکان مانند درمانگاه یا بیمارستان به نظر نرسد. اما از طرفی انتخاب طرح شبیه اسپا یا سالن زیبایی، ممکن است سطح تخصصی پزشکی مرکز و کلینیک زیبایی را پایین بیاورد. پیدا کردن حد وسط از این دو دیدگاه کار دشواری است اما با دانش و تجربه و استفاده از ابزار و تکنیک مناسب امکان پذیر است.

پیدا کردن حد وسطی از عملکردگرایی و ترندهای روز دکوراسیون نیازمند دانش و تجربه طراحی است

فضاهای مورد نیاز کلینیک زیبایی

فضاهای  مورد نیاز در طراحی داخلی کلینیک زیبایی شامل فضای ورودی، پیشخوان یا Reception Desk ، فضای انتظار مراجعین، کابین ها یا اتاق ها درمان، اتاق پزشک متخصص، اتاق استراحت کارکنان، سرویس بهداشتی مراجعین، سرویس بهداشتی کارکنان، آشپزخانه، فضای فروش محصولات زیبایی و فضای VIP برای مراقبت بیشتر و خدمات خاص برای مشتریان ویژه است.

نمونه پلان کلینیک زیبایی

پلان کلینیک زیبایی

پلان کلینیک زیبایی می تواند به چهار بخش کلی تقسیم شود. قسمت اول شامل ورودی و پذیرش مراجعین است. قسمت دوم شامل بخش درمان، قسمت سوم شامل بخش مرکزی و ارتباطی و قسمت چهارم بخش خدمات است. هر کدام از این بخش ها می تواند توسط پارتیشن های غیر شفاف، شفاف و یا نیمه شفاف و مشبک بسته به میزان لزوم رعایت حریم خصوصی فضا از دیگری جدا شود. به طور کلی یکی از مسائل اصلی و استراتژیک در طراحی پلان، راهنمایی ماهرانه مشتریان جدیدالورود به محل پذیرش و محل های مختلف درمان است.

طراحان و متخصصین در این زمینه با استفاده از تکنیک ها مختلف نظیر جانمایی صحیح فضاها، رعایت سلسله مراتب فضایی، توجه به مسیرهای حرکت و کار، استفاده از تابلوها و علایم در محل ها مناسب، نورپردازی صحیح، چیدمان مبلمان و بسیاری از موارد دیگر شرایطی را فراهم می آورند تا افراد جدید در بدو ورود احساس شناخت و درک فضایی مناسبی پیدا کنند و در هر لحظه از موقعیت مکانی خود نسبت به فضا آگاه باشند. این باعث می شود که مشتریان بدون نیاز به داشتن یک فرد راهنما که دائما افراد جدید را به محل های مختلف راهنمایی کند، موقعیت خویش را تشخیص داده و مقصدشان را بیابند. این مسئله ای بسیار مهم است که عدم توجه به آن در کلینیک هایی با طراحی های شلوغ و سردرگم کننده موجب گم شدن در فضا می شود.

نمونه پلان کلینیک زیبایی

ریز فضاهای کلینیک زیبایی

فضای انتظار مراجعین

اتاق یا فضای انتظار مراجعین مکانی است که اولین تصویر ذهنی و حافظه بصری از فضای شما را در ذهن مراجعین ایجاد می کند. هر یک از مراجعین با اهدافی در راستای بدست آوردن زیبایی، سلامتی، اعتماد به نفس، موفقیت و احساس خورسندی به مراکز زیبایی مراجعه می کنند. تصویری که در بدو ورود و در فضای انتظار مراجعین از کلینیک به آنها داده می شود باید در راستای همین اهداف باشد. یکی از راه ها ایجاد این ویژگی ها در تصویر ذهنی مراجعین انتخاب صحیح مبلمان فضای انتظار است. انتخاب مبلمان باید به گونه ای باشد که افراد بیشتر تصور کنند بر روی مبلمان یک هتل نشسته اند نه مبلمان مطب یک پزشک! استفاده از گیاهان طبیعی، نورپردازی دکوراتیو، مبلمان نرم و عناصر تزئینی باعث ایجاد اتمسفر چشم نواز در فضا می شود و افراد در آن فضا احساس آرامش و آسودگی می کنند.

طراحی فضای انتظار کلینیک زیبایی دعوت کننده و چشم نواز

استفاده از مبلمان نرم و عناصر تزئینی برای ایجاد احساس آرامش و آسودگی در فضای انتظار کلینیک زیبایی

اتاق های درمان

در اتاق درمان عملکرد و کارکرد صحیح فضا بر فرم آن ارجحیت پیدا می کند اما ظاهر بصری همچنان اهمیت دارد. از آنجایی که اتاق ها یا کابین ها درمان فضایی است که بیماران بیشترین حد اضطراب را دارند باید سعی شود که با استفاده از رویکردهای منحصر به فرد طراحی سطح اضطراب بیماران را به حداقل رسانید و اعتماد به نفس و آرامش آنها را ارتقا بخشید. در کنار راحتی و آرامش، داشتن زیرساخت ها و برنامه ها پلانی موثر برای عملکرد و پاسخ دهی فضایی صحیح  نیز بسیار اهمیت دارد. توجه به طراحی مسیر های حرکت بیمار، بررسی ورود و خروج، رعایت حریم خصوصی افراد، طراحی سیستم برق رسانی و سرور، محل جمع آوری داده ها و اجتناب از ایجاد گره های ترافیکی و ازدحام نمونه هایی از این موارد است.

طراحی داخلی اتاق درمان کلینیک زیبایی

اتاق درمان و فضاهای ارتباطی کلینیک زیبایی

ضوابط و استاندارد های طراحی داخلی کلینیک زیبایی

طراحی داخلی کلینیک زیبایی مانند بسیاری از فضاهای داخلی باید از اصول و قوائد دیزاین تبعیت کند. برخی از مهم ترین اصول دیزاین شامل موارد زیر است:

تعادل

مفهوم تعادل در زمینه های مختلف ممکن است متفاوت باشد اما در اینجا منظور تعادل بصری است. منظور ما به طور خاص ایجاد تعادل بصری با توزیع یکنواخت عناصر مختلف در فضا است. به طور کلی سه راه اصلی برای رسیدن به تعادل در فضا وجود دارد: تعادل از طریق چیدمان متقارن (تعادل ایستا) ، تعادل از طریق چیدمان نامتقارن (تعادل پویا) ، تعادل از طریق چیدمان شعاعی، ایجاد تعادل از طریق چیدمان نامتقارن هیجان و برانگیختگی محیطی بیشتری نسبت به تعادل از طریق چیدمان متقارن در فضا ایجاد می کند. تعادل شعاعی زمانی ایجاد می شود که یک نقطه عطف در طراحی فضا داشته باشیم و بخواهیم اجزای فضا را حول نقطه کانونی چیدمان کنیم.

ایجاد تعادل در فضا از طریق چیدمان متقارن

مشاهده مطلب: عناصر و اصول دیزاین

ایجاد تعادل در فضا از طریق چیدمان متقارن

مشاهده مطلب: بازسازی دفتر اداری

ایجاد تعادل از طریق چیدمان نامتقارن

تصویر سمت راست: ایجاد تعادل  از طریق چیدمان شعاعی

تصویر سمت چپ: ایجاد تعادل از طریق چیدمان متقارن

تناسبات و مقیاس

تناسبات به سایز یا اندازه عناصر موجود در فضا در مقایسه با یکدیگر  یا کل فضا اشاره دارد. آنچه در یک فضا باید سنجیده شود میزان شلوغی و خلوتی یک فضا است. باید سنجید اشیا و لوازم موجود در فضا نسبت به ابعاد فضا سنگین به نظر می رسد یا سبک؟ برای مثال اگر برای یک کاناپه بزرگ کوسن های کوچک و کم حجم استفاده شود آن کاناپه بیش از حد بزرگ و خالی به نظر می رسد. در مورد طراحی داخلی کلینیک زیبایی اگر ارتفاع سقف کم است باید از مبلمان با ارتفاع کم و کوچک استفاده کرد.

تناسبات و مقیاس در دکوراسیون داخلی کلینیک زیبایی

ریتم و تکرار

ریتم و تکرار به معنی تکرار کردن عناصر دیزاین در فضا برای رسیدن به یک تعادل و ثبات فضایی است. همانطور که ریتم در موسیقی از تکرار ضربات و بدست آوردن یک الگو موسیقیایی ایجاد می شود. در طراحی داخلی کلینیک زیبایی نیز برای دستیابی به الگوی دیزاین نیازمند تکرار و ایجاد به هم پیوستگی میان عناصر هستیم. این تکرار گاه بسیار ظریف است مانند تکرار متریال های مشابه در المان های مختلف و گاه قوی است مانند تکرار یک فرم یا رنگی شاخص.

ریتم و تکرار در معماری داخلی

مشاهده مطلب: بازسازی منزل مسکونی

تاکید و تمرکز

تاکید و تمرکز به معنی ایجاد یک نقطه عطف با تاکید کردن به یک فضا یا شی خاص در فضا است. نقاط عطف در فضا براحتی قابل شناسایی است؛ اشیا یا قسمتی از فضا که از نظر طراحی برجسته و متمایز هستند و باعث ارتقا فضا به لحاظ زیبایی یا عملکردی شده اند اما کل فضا را تحت تاثیر قرار نمی دهد. انتخاب نقاط عطف و داشتن آن در طراحی داخلی کلینیک زیبایی اهمیت زیادی دارد، نقطه عطف فضا می تواند یک تابلو هنری رنگارنگ یا چند آویز ساده نورپردازی باشد. در هر صورت باید دانست که در انتخاب آن نباید بیش از اندازه باشد.

نقطه عطف در طراحی داخلی کلینیک زیبایی

نمونه نقطه عطف در دکوراسیون

تضاد و کنتراست

تضاد و کنتراست به معنی قرار دادن عناصر متضاد در کنار یکدیگر برای به وجود آوردن فضایی دراماتیک (هیجان انگیز، احساسی و غیر قابل پیشبینی) است. ساده ترین راه ایجاد کنتراست استفاده از لکه های رنگی در مقابل دیواری ساده و خنثی است. یا فراتر از رنگ، استفاده از اشکال متضاد در کنار یکدیگر است. برای مثال استفاده از آینه ای مدور در کنار مبلی مستطیل شکل یک راه حل ساده برای افزایش جذابیت در فضا است.

تضاد و کنتراست در طراحی داخلی

جزئیات

توجه به جزئیات در طراحی داخلی کلینیک زیبایی بسیار حائز اهمیت است. رعایت جزئیات کوچک در فضا تفاوت بزرگی ایجاد می کند. داشتن کمی خلاقیت در دیتیل و جزئیات می تواند باعث خلق و ایجاد شخصیت و کاراکتر جدید در فضا شود. توجه به جزئیات می تواند در انتخاب آثار هنری، گیاه شناسی، شکل نورپردازی عناصر و … مطرح باشد. پرداختن به جزئیات باعث ایجاد تمایز و برجستگی در فضای شما می شود. باید توجه شود که هر کدام از دیتیل ها و جزئیات انتخاب شده باید در کل طراحی ثابت باشد و تکرار شود تا یکپارچگی و تعادل در کل پروژه حفظ شود.

نمونه ای از توجه به جزئیات در فضا

نمونه ای از توجه به جزئیات در فضا

پیوستگی

شش اصل اشاره شده در بالا همگی به یک اصل نهایی  اشاره می کند و آن خلق یک فضای یکپارچه و هماهنگ است. کافی است به طراحی داخلی فضا به صورت کلی نگاه کنید و ببینید آیا همه اجزای آن با هم کار می کنند؟ آیا عناصر آن یکدیگر را کامل می کنند و در هم جریان می یابند؟ تصویری که دوست دارید از فضای خود داشته باشید را در نظر بگیرید و ببینید چطور می توان به آن تحقق بخشید. برای تحقق بخشیدن به آن از متخصصان و افراد حرفه ای کمک بگیرید، آنها می توانند یک فرآیند یکپارچه از طراحی تا اجرا را طی کنند و آنچه که به عنوان نتیجه نهایی به شما تحویل داده می شود همه آن چیزی است که انتظارش را داشتید و حتی بیشتر.

پیوستگی و یکپارچگی در طراحی 

اصول و ترفندهای طراحی داخلی مطب پوست و زیبایی

اصول طراحی داخلی مطب پوست و زیبایی

بهبود تجربه بیمار

یکی از موارد مهم در طراحی داخلی کلینیک های درمانی، بهبود تجربه بیمار هنگام مراجعه به مراکز درمانی است. خوب است بدانید روش ها مختلفی برای بهبود و ارتقا تجربه بیمار وجود دارد که یکی از آن داشتن فضایی دعوت کننده و راحت در بدو ورود به فضا است. بیماران تمایل ندارند در فضایی به انتظار بنشینند که رنگ دیوار آن پوسته پوسته شده و مجله های قدیمی روی میز آن قرار دارد! این موضوع بر مهارت های پزشکی کلینیک نیز تاثیر منفی می گذارد، حتی اگر کلینیک درمانی از روش ها و تجهیزات بسیار پیشرفته پزشکی بهره مند باشد اگر بیماران نتوانند محیط و فضای کلینیک را تحمل کنند قادر به دریافت خدماتی که کلینیک توانایی ارائه آن را دارد، نخواهند بود. بنابراین داشتن فضایی زیبا و تمیز با سرگرمی های خلاقانه برای بیماران، خدمات پزشکی را بروزتر و جذاب تر نمایش می دهد و اعتماد  را بیشتر جلب خواهد کرد.

طراحی داخلی کلینیک زیبایی برای بهبود تجربه بیمار

برای کاهش اتلاف وقت بیمار تا حد امکان از فرآیندهای اتوماسیون و دیجیتال در پذیرش و ثبت سوابق پزشکی استفاده کنید، داشتن این امکانات و استفاده از آنها باعث می شود که بیمار کمتر احساس کند که در طول فرآیند انتظار وقت خود را تلف می کند. همچنین داشتن پرسنلی که هر لحظه آماده کمک و خدمت رسانی به مراجعین باشد در ایجاد احساس خوشایند به افراد بسیار تاثیر گذار است. تلاش برای برقراری تعامل خوب با بیماران و کمک به بیمارانی که سردرگم شده اند حتی در مواردی که اکثر فرآیند پذیرش بصورت خودکار و دیجیتال صورت می گیرد، موجب ایجاد پیوند میان افراد و فضا می شود و می تواند تضمین کننده ایجاد احساس قدردانی در افراد و بازگشت دوباره آنها باشد.

طراحی داخلی کلینیک زیبایی همراه با لوازم دکوراتیو و گیاهان طبیعی برای بهبود تجربه بیمار

سرگرمی

به طور کلی ایجاد سرگرمی موجب کاهش احساس خستگی در زمان انتظار کشیدن می شود. طراحی و فراهم کردن وسایل سرگرمی برای مراجعین در فضای انتظار یکی از راه های قابل توجه در جذب مشتریان است. مثلاً طراحی و تجهیز فضای نمایش فیلم های تری دی می تواند بسیار مهیج باشد، همچنین طراحی ایستگاه های بازی برای کودکان بسیار کمک کنده است زیرا میزان حوصله آنها کمتر است و در مدت انتظار بی قراری می کنند. افراد بسیاری تمایل به استفاده از خدمات و تجهیزات تکنولوژیک مانند اینترنت WiFi رایگان، پورت های شارژر و اداپتورهای برق دارند تا نگران خاموشی موبایل های خود و قطعی ارتباط در طول مدت انتظار نباشند و بتوانند امور خود را پیگیری کنند. بعضی کلینیک ها امکان استفاده از تبلت یا لپ تاب رایگان نیز برای مشتریان خود فراهم می کنند تا مراجعین بتوانند برخی کارهای خود را در زمان انتظار مدیریت کنند.

ظاهر فضای کلینیک زیبایی بر احساس مشتریان تاثیر مستقیم می گذارد. هر چه ظاهر فضای کلینیک آرامش بخش و سرگرم کننده باشد افراد در هنگام مراجعه آرامش بیشتری دارند و کمتر دچار اضطراب می شوند. استفاده از تابلوها و آثار هنری می تواند بسیار سرگرم کننده باشد و فکر افراد را مشغول کند. همچنین نوای موسیقی ملایم در فضا به ایجاد احساس راحتی و آرامش بیشتر کمک می کند.

کلینیک زیبایی با ترکیب رنگی جذاب

طراحی ویترین های پذیرایی برای سرگرمی بیماران

تصویرسازی ذهنی

ممکن است افراد آخرین باری که به پزشک مراجعه کرده باشند را به خوبی بخاطر نیاورند اما حتماً طراحی فضای ورودی و پذیرش آن در ذهن آنها مجسم می شود. آن ها می توانند به یاد آورند که کلینیک زیبایی شما طراحی خاصی داشته است یا خیر، حتی اگر یک عدد سیب برای زیبایی بر روی کانتر پذیرش باشد به خوبی در ذهن مراجعین بخاطر سپرده می شود.

کمک به تصویرسازی ذهنی بیماران

بازی نور و سایه

داشتن نورپردازی مناسب برای ایجاد نور و سایه مناسب در فضا بسیار اهمیت دارد. در کلینیک زیبایی نورپردازی مناسب دقت افراد در مشاهده ضایعات و لکه ها پوستی را افزایش می دهد و همچنین نتیجه درمان را به خوبی می توانند مشاهده کنند. چنین رویکردهایی کمک می کند تا افراد در درمان هایی مثل جراحی های زیبایی، راحت تر بتوانند اعتماد کنند.

طراحی داخلی کلینیک زیبایی با استفاده از ایجاد نور و سایه مناسب در فضا

داشتن هویت، الگو و مدل

امروزه انجام مراقبت های زیبایی و جوان سازی بسیار متداول شده است و در بین اکثریت مردم به عنوان یک امر روزمره پذیرفته شده است. اکثر درمان های زیبایی سرپایی هستند و نیاز به بیهوشی و بستری شدن ندارد. حتی افراد شاغل می توانند در فاصله کوتاه زمان ناهار و استراحت خود به مراکز زیبایی مراجعه کنند و پس از انجام درمان بلافاصله به محل کار خود برگردند. همه این موارد موجب رقابتی شدن هر چه بیشتر این مراکز شده است. داشتن یک مفهوم خاص در طراحی و توانایی گسترش آن به عنوان هویت و برندسازی از اهمیت بالایی برخوردار است. با داشتن یک هویت خاص می توان مفهوم آن را به عنوان یک مدل و الگو در مکان ها مختلف نیز پیاده کرد و گسترش داد.

داشتن هویت و الگوی خاص در طراحی داخلی کلینیک زیبایی 

نمونه ای از بکارگیری هویت و الگوی خاص در فضای کلینیک زیبایی

طراحی بی طرف

توجه به این امر که استفاده کنندگان از فضا می توانند از گروه زنان یا مردان باشند بسیار اهمیت دارد. زیرا طراحی داخلی کلینیک زیبایی نباید در نگاه اول مربوط به گروه جنسی خاصی به نظر برسد. باید همواره به این امر توجه شود که فضای داخلی شما نباید شبیه به یک سالن زیبایی زنانه به نظر برسد.

نمونه کلینیک زیبایی با نگاه بی طرفانه

تکنولوژی

توجه به تکنولوژی و داشتن رویکرد آینده نگرانه در طراحی داخلی کلینیک زیبایی بسیار مهم است. باید بدانید که فضای شما یک اسپا نیست که در آن از طراحی های مکتب ذن مانند استفاده از چوب، بامبو و شمع استفاده شود. در طراحی داخلی کلینیک زیبایی داشتن رویکرد فوتوریستیک (نمایش تکنولوژی و سبک آینده نگرانه)، مفاهیمی که مراجعین به دنبال آن هستند مانند روش ها پیشرفته پزشکی ، تکنولوژی بالا و تجهیزات به روز را در فضایی قابل اعتماد و آرامش بخش برای آنها تداعی می کنند. استفاده از متریال های به روز مانند ورق آلومینیوم آنادایز شده، پوشش بتنی یا میکروسمنت، چوب لمینت شده و پی وی سی می تواند جلوه ای مدرن در فضا ایجاد کند.

طراحی داخلی کلینیک زیبایی با استفاده از متریال های بروز

نورپردازی

انتخاب نوع و روش نورپردازی در فضای داخلی تاثیر زیادی دارد، استفاده از نورهای خطی مخفی در حاشیه دیوار ها و کف فضا، هندسه فضا را تعریف می کند و در بهبود نمایش و افزایش جلوه متریال های استفاده شده بر روی آنها بسیار تاثیرگذار است. علاوه بر این نورهای مخفی باعث ایجاد حالت سبک در اجزای فضا می شود و فضا به صورت شناور و معلق احساس می شود. ایجاد تعادل در رنگ و دمای نور با گرمی و سردی متریال های استفاده شده در فضا بسیار اهمیت دارد. در فضاهایی که از چوب استفاده می شود می توان از نورهای سفید سرد استفاده کرد زیرا گرمای متریال چوب، سرمای دمای نور را به تعادل می رساند.

نمونه استفاده از نورپردازی خطی در کلینیک زیبایی

مدیریت بودجه

حتی با بودجه ی کم هم می توان طرح مناسبی در فضای یک کلینیک زیبایی اجرا کرد. استفاده از سبک مینیمال یکی از روش های کاهش هزینه های مربوط به اجرا است. سبک مینیمال به شما کمک می کند تا بتوانید با مختصرترین روش ها و عناصر طراحی، بیشترین استفاده و کارایی را ببرید. در این سبک به جای استفاده بیش تر از عناصر، مصالح و متریال های ساختمانی، به کمک نور، گیاهان طبیعی و طراحی بهینه کاربری ها تعریف می شود.

طراحی داخلی کلینیک زیبایی به سبک مینیمال

مشاهده مطلب: سبک مینیمال

ترفندهای طراحی کلینیک زیبایی

تحقیقات زیادی در مورد طراحی داخلی فروشگاه ها و روان شناسی مشتریان یک فروشگاه انجام شده است اما در مورد مراجعین یک کلینیک زیبایی موضوع تخصصی تر به نظر می رسد. چطور می توان مراجعه کنندگان را تبدیل به مشتریان دائمی کرد. افرادی که مشتاقانه جلسات درمان خود را پیگیری می کنند و به دنبال عقب انداختن آن نیستند!  اگر بیماران بعد از جلسه درمان خود با لبخند رضایت خارج شوند و جلسات بعدی خود را فیکس کنند بسیار ایده آل خواهد بود، اما بسیار عالی تر می شود اگر بیمار از محصولات زیبایی ارائه شده در مرکز هم خرید کند و سپس از محل خارج شود! همه این موارد امکان پذیر است به شرط آنکه فضای کلینیک از طراحی خوب برخوردار بوده و کارکنان کلینیک رفتار مناسبی داشته باشند.

اصولی که در طراحی و دکوراسیون یک کلینیک زیبایی باید رعایت شود چیست؟

محصولات زیبایی خود را در معرض دید مراجعین قرار دهید

فروش انواع محصولات زیبایی در کلینیک زیبایی یک روش جذاب برای ایجاد تنوع در فضای کلینیک است اما به شرط آنکه به درستی انجام شود، اگر این کار به درستی انجام نشود نه تنها هزینه ای که برای خرید محصولات کرده اید بر نمی گردد بلکه فضای زیادی را اشغال می کند. روش های مختلفی برای نمایش محصولات زیبایی وجود دارد اما اصلی که مهم است این است که مطمئن شوید محصولات در معرض دید مشتریان و در مکانی است که با آن تعامل دارند. دو مثال مناسب برای این مکان ها، محل میز پذیرش مراجعین و اتاق مشاوره است. در اتاق های مشاوره پزشک شخصا می تواند محصولی را که برای برنامه درمان بیمار مناسب است توصیه کند.

طراحی محل نمایش محصولات زیبایی در طراحی داخلی کلینیک زیبایی 

مشاهده مطلب پیشنهادی : انتخاب طرح و رنگ کاغذ دیواری

قرارگیری میز پذیرش در قسمت جلو و وسط

هنگامی که افراد وارد کلینیک زیبایی می شوند بلافاصله نیازمند راهنمایی هستند. وقتی که میز پذیرش را بدون هیچ مانعی در مقابل دید افرادی که تازه وارد می شوند قرار می دهید از ایجاد سردرگمی میان افراد تازه وارد جلوگیری می شود. این روش راه حلی عالی برای سازماندهی ترافیک است. به گونه ای که اطمینان حاصل کنید مسیر واضحی از ورودی تا میز پذیرش وجود دارد و این مسیر با مبلمان یا تجهیزات منحرف کننده مختل نمی شود.

قرارگیری میز پذیرش در قسمت جلو و وسط فضا

مشاهده مطلب پیشنهادی : انتخاب رنگ کفپوش پارکت و لمینت 

استفاده از طرحی که جریان ترافیک را کنترل کند

کلینیک های درمانی به طور کلی مراکزی پرتردد به شمار می روند و این موضوع بسیار مهم است که افراد مراجعه کننده بتوانند آزادانه در محل رفت و آمد کنند. مسیر حرکت از ورودی به میز پذیرش و اتاق های درمانی باید به گونه ای طراحی شود که امکان تردد آسان با ویلچر را فراهم کند. زون و محل انتظار مراجعین باید فضایی تفکیک شده باشد و در مسیر تردد بیماران قرار نگیرد. این مسئله بسیار مهم است که افراد مراجعه کننده تحت تاثیر بیماران دیگر قرار نگیرند زیرا به شدت آسیب پذیر می شوند. برای رسیدن به این هدف در حالت ایده آل بیماران نباید برای رسیدن به میز پذیرش و محل تنظیم قرارهای ملاقات از فضای انتظار عبور کنند.

تفکیک کردن فضای انتظار مراجعین از محل تردد بیماران

مشاهده مطلب پیشنهادی : انواع نمای ساختمان

اتاق های انتظار راحت اما کاربردی

همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم فضاهای انتظار باید فضاهایی آرامش بخش باشند. مردم تمایل دارند در طول مدت انتظار بیشتر آرامش داشته باشند و با موبایل یا تبلت خود مشغول باشند. رفت و آمد و تراکم بیش از حد موجب اضطراب می شود و تمرکز آنها را بر هم می ریزد. بهترین فضای انتظار فضایی راحت و قابل تطبیق است. فضایی که به فرد این امکان را می دهد که فضای مورد علاقه خود را خلق کند. شاید عبارت کمتر بیشتر است را قبلا شنیده باشید. راز موفقیت فضای انتظار همین عبارت است. از فضای شلوغ اجتناب کنید. فضای خلوتی در نظر بگیرید که با چند مدل مختلف مبلمان راحت، وسایل خواندنی و مجسمه ها و آثار هنری سرگرم کننده چیدمان شده باشد. این فضاها به افراد امکان میدهند تا نوع مبلمان و اسباب سرگرمی خود را خود انتخاب کنند.

فضای انتظار راحت و قابل تطبیق در طراحی داخلی کلینیک زیبایی

مشاهده مطلب پیشنهادی : همه چیز در مورد گیاهان در دکوراسیون

از نمایش محصولات زیبایی در ویترین ها اجتناب نکنید!

اگر کلینیک زیبایی شما در یک مکان پر تردد در مرکز شهر و رو به خیابان است سعی نکنید تمام مساحت آن را برای فضای داخلی استفاده کنید بلکه بخشی از فضای رو به خیابان آن را به ویترین های شهری اختصاص دهید. ویترین ها بیلبوردهای رایگان برای رونق کسب و کار شما هستند. تعداد اندکی از کلینیک ها از این امکانات بازاریابی استفاده می کنند، ویترین ها می تواند وسیله جلب توجه افراد به حرفه شما باشد. با استفاده از نورپردازی و علائم و تابلوها ویترین ها را طراحی کنید. تصور کنید فضای داخل شما از پشت پنجره اصلی چطور به نظر می رسد و برای رسیدن به منظره ای بهتر وسایل را چیدمان کنید.

نمونه طراحی داخلی کلینیک زیبایی

مشاهده مطلب پیشنهادی : مصالح طراحی نمای ساختمان

از کدهای QR استفاده کنید

امروزه استفاده کدهای QR به یکی از روش های ایمن در مقابله با ویروس کرونا تبدیل شده است. استفاده از کدهای QR در رستوران ها از مواجهه ی رو در رو افراد هنگام انتخاب از منو غذا و ترک میز آنها جلوگیری می کنید. در کلینیک های زیبایی استفاده از کدهای QR برای کاهش تعاملات هنگام تعیین وقت و پر کردن فرم اطلاعات بیماران و ایمیل برای باشگاه خبرنامه و نشریه می تواند موثر باشد.

استفاده از کد QR

استفاده از رنگ های عالی

کلینیک های پزشکی و بهداشتی معمولا با رنگ های کسل کننده مانند سفید، ترکیب رنگی تک رنگ و یا طیفی از آبی همراه هستند. وقتی افراد به این مکان ها فکر می کنند دچار احساس ترس و اضطراب می شوند. اضافه کردن رنگ و نورهای جذاب به این فضاها آن را از حالت درمانی خارج می کند و باعث می شود بهتر به نظر برسند. توجه به این موارد احساس دعوت کنندگی، آرامش و شادی را برای مراجعین به همراه دارد.

استفاده از نورپردازی و ترکیب رنگهای گرم در طراحی داخلی کلینیک زیبایی

مشاهده مطلب پیشنهادی : سبک های طراحی نمای ساختمان

از مراجعین درخواست کنید که قرار بعدی خود تنظیم کنند (حضوری یا دیجیتال)

اگر افراد بدون قرار بعدی کلینیک را ترک کنند به احتمال زیاد دیگر قرار بعدی خود را تنظیم نمی کنند. حتما به پرسنل خود بگویید بعد از اتمام کار بیمار، قرار بعدی را با وی تنظیم کند و توسط یک روش سیستم یادآوری قبل از قرار، آن را به بیمار یادآوری کنند. این روش برای تشویق بیماران برای مراجعات بعدی بسیار موثر است تا برای امور بعدی خود به محل دیگری مراجعه نکنند.

نمونه طراحی داخلی کلینیک زیبایی

چیدمان و مبلمان کلینیک زیبایی

مبلمان

استفاده از مبلمان راحت در عین حال لوکس در کلینیک های زیبایی از نکات بسیار مهم به شمار می رود. افزایش حس آرامش در کنار ارتقا اعتماد به نفس در طراحی و انتخاب مبلمان با اهداف یک کلینیک زیبایی مطابقت دارد. استفاده از سبک های مبلمان تلفیقی می تواند احساس راحتی و لوکس بودن را با هم به وجود آورد. برای انتخاب مبلمان فضای انتظار از انتخاب صندلی های به هم پیوسته ردیفی به شدت اجتناب کنید. زیرا اکثر افراد از نشستن در کنار یکدیگر اجتناب می کنند و در حد امکان در فاصله یک یا دو صندلی از یکدیگر می نشینند. همچنین این صندلی ها بسیار کسل کننده هستند زیرا فضای کافی برای دراز کردن پا و قرار دادن آرنج ندارد، به جای آن از صندلی های متحرک و سبک با چیدمان بیمار محور استفاده کنید، زیرا در این چیدمان بیمار می تواند فضای چیدمان را تحت کنترل خود قرار دهد.

در چیدمان مبلمان بهتر است فضای آزاد بیشتری برای دراز کشیدن پا و قرار دادن آرنج برای خواندن مجله و یا کار با گوشی همراه در نظر گرفته شود. از آنجایی که افراد ممکن است از بازه ی چند دقیقه تا چند ساعت مجبور به انتظار در فضای انتظار باشند از استفاده از مبلمان فرسوده جدا خودداری کنید. همچنین افراد در انتخاب محل نشستن سلایق مختلفی دارند، برخی مبلمان سفت را ترجیح می دهند و برخی مبلمان نرم و با تشکچه را دوست دارند، در انتخاب مبلمان باید سعی شود چند مدل و سبک مبلمان برای سلایق مختلف افراد در نظر گرفته شود.

طراحی داخلی کلینیک زیبایی با استفاده از مبلمان راحت و لوکس

مشاهده مطلب پیشنهادی : قیمت و هزینه طراحی نمای ساختمان

کفپوش

هنگام بازسازی یک کلینیک زیبایی یکی از سوالاتی که ذهن شما را به خود مشغول می کند انتخاب کفپوش مناسب است. اینکه برای پوشش کف یک کلینیک درمانی چه نوع متریالی مناسب است. در واقع جواب این سوال این است که چندین نوع متریال برای پوشش کف کلینک های درمانی متناسب با شرایط آنها می تواند مناسب تر از بقیه باشند. در مورد انتخاب متریال در کلینیک های درمانی موارد و قوانینی وجود دارد که باید به آنها دقت شد. به طور کلی متریال مناسب برای کفپوش باید شامل ویژگی های تمیز شوندگی آسان، مقاومت در برابر لکه، دوام و پایداری و مقاومت در برابر لغزش باشد.

 

طراحی داخلی کلینیک زیبایی با استفاده از کفپوش وینیل

انتخاب کفپوش مناسب برای یک فضا در کنار موارد دیگر طراحی و دکوراسیون می تواند یک هنر باشد. چرا که تاثیر بسیار زیادی بر اتمسفر فضا و طراحی کلی فضا خواهد گذاشت. با توجه به ویژگی هایی که ذکر شد برای پوشش کف کلینیک ها و مراکز درمانی تایل های وینیل می توانند یکی از گزینه های مناسب باشند. کفپوش وینیل به دو شکل رول و تایل در بازار عرضه می شود. پوشش وینیل ساخته شده از پی وی سی است که طرح روی آن از چوب بیشتر الهام گرفته شده است اما می تواند انواع طرح ها را داشته باشد. پوشش پلی اورتان بر روی ورق های وینیل به مقاومت بیشتر آن کمک می کند. پوشش های وینیل یک محصول بدون درز است که می تواند به راحتی تمیز شود ، در مقابل رطوبت مقاومت داشته باشد و از انتقال عفونت به فضاهای مختلف جلوگیری کند. این متریال همچنین در مقابل لغزش نیز مقاومت دارد و در انواع رنگها و پترن های مختلف عرضه می شود.

موکت های تایل به عنوان پوشش کف متریالی بسیار لوکس و جذاب می تواند باشد اما باید توجه شود که این متریال برای فضاهای استریل مانند فضاهای درمان مناسب نیستند بلکه برای فضای انتظار و پذیرش، بازی کودکان و دفاتر اداری می تواند بسیار مناسب باشد. موکت های تایل حس دنج بودن و راحتی را به فضا می دهد و به خاطر خاصیت عایق بودن جلوی انعکاس صدا در مواقع رفت و آمد را می گیرد و آرامش بیشتری به فضا می دهد. همچنین موکت های تایل در صورت آسیب دیدگی قابل تعمیر است.

استفاده از کفپوش موکت تایل برای فضاهای غیر استریل مثل فضای انتظار و پذیرش و دفاتر اداری

مشاهده مطلب پیشنهادی : راهنمای استفاده از انواع شومینه

انواع نورپردازی

استفاده صحیح از نورپردازی و انتخاب پالت رنگی مناسب نقش استراتژیک و کاربردی در طراحی داخلی کلینیک های زیبایی دارد. چیدمان و جانمایی عملکردی نقاط تابش نور و تعیین دمای رنگی یکی از چالش های اصلی در همه کلینیک های درمانی به شمار می رود. انتخاب لامپ ال ای دی همیشه بر لامپ های فلورسنت اولویت دارد. زیرا تابش لامپ های فلورسنت بر تحریک سیستم عصبی تاثیرگذار است. استفاده حداکثر از نور طبیعی بسیار ایده آل است اما بسیاری از واحدهای تجاری از نور طبیعی بی بهره هستند بنابراین انتخاب صحیح نور مصنوعی اهمیت پیدا می کند.  توجه به نورپردازی نمایش اشیا یا محصولات، نورپردازی محیطی و نورپردازی موضعی و داشتن یک طرح نورپردازی دقیق بسیار اهمیت دارد.

نمونه کلینیک زیبایی با استفاده از نورپردازی خاص

مشاهده مطلب پیشنهادی : آیتم های بازسازی داخلی ساختمان

پالت رنگی

وقتی صحبت از پالت رنگی یک کلینیک زیبایی به میان می آید پالت رنگی که در اکثر موارد قابل پیش بینی است استفاده از رنگ سفید در غالب پالت رنگی است. زیرا رنگ سفید نشانه و نماد پاکیزگی، فضای استریل و تمیز است. اما این دیدگاه به لحاظ روانشناسی موفقیت آمیز نبوده است. استفاده از هارمونی رنگی با رنگهای متنوع تر در کنار انتخاب یک کنتراست رنگی طراحی شده می تواند جایگزین موثری برای یک پالت رنگی کاملا سفید باشد. استفاده از رنگهای روشن و رنگهایی با ویژگی ثبات، سکون و آرامش مثل رنگهای پس رونده که شامل رنگ های سرد و روشن می شود می تواند احساس آرامش ، امنیت و آسایش را فراهم کند.

طراحی داخلی کلینیک زیبایی با استفاده از ترکیب رنگهای آرامش بخش

مشاهده مطلب پیشنهادی : بهترین شرکت های طراحی داخلی

جمع بندی

تفاوتی نمی کند در چه سطحی (معماری داخلی/طراحی داخلی/دکوراسیون داخلی) قصد بازسازی یا ایجاد تغییر در محیط خود را دارید. به طور کلی می توان چهار اصل اساسی در طراحی داخلی و دکوراسیون کلینیک زیبایی را این گونه نام برد:
• برقراری تعادل میان کارکرد فضایی و زیبایی شناسی بصری
• طراحی هویت بصری و برند قوی برای ایجاد تمایز و جذابیت از سایرین
• شناخت ریزفضاها و استانداردهای عملکردی
• طراحی فضایی دعوت کننده، سرگرم کننده و راحت، بی طرف و اعتمادبرانگیز

بهتر است ضمن رعایت همه این اصول، از ایده های خلاقانه در طراحی فضایتان بهره ببرید و همه فضاهای لازم را به درستی جانمایی و چیدمان بکنید. ما در کنار همه این موارد مجموعه ای از پیشنهادات مکمل به شما ارائه دادیم که در ارتقا کسب و کارتان مفید خواهند بود. با رعایت همه این موارد می توانید کلینیک زیبایی خود را به کسب و کاری پر رونق تبدیل کنید.

 

طراحی داخلی یک کلینیک زیبایی ممکن است موضوع پیچیده و دشواری به نظر برسد اما با استودیو آرانو شما می توانید برای تمامی موارد طراحی تا اجرا از آغاز تا پایان از متخصصان با بیش از 15 سال تجربه در حوزه طراحی و ساخت و ساز خدمات دریافت کنید. تیم آرانو شما را در تمامی مراحل همراهی و راهنمایی خواهد کرد و مدت ها پس از اتمام کار برای تعمیر و نگهداری در دسترس خواهد بود. برای درخواست مشاوره  و شروع پروژه خود همین امروز با ما تماس بگیرید!

مشاهده نمونه ها کارهای ما به شما کمک خواهد کرد تصور بهتری از نیاز خود داشته باشید و بتوانید درباره سلیقه و سبک مناسبتان بهتر تصمیم بگیرید. برای مشاهده نمونه طراحی داخلی کلینیک استودیو آرانو می توانید به قسمت نمونه کارهای درمانی مراجعه کنید. اگر مایل به دیدن همه نمونه ها هستید، می توانید سری به صفحه «نمونه کارهای طراحی داخلی آرانو» بزنید. استودیو آرانو یک شرکت تخصصی طراحی و اجرا (با بیش از ده سال سابقه) است.در صورت تمایل به دریافت نمونه کارهای بیشتر می توانید با ما در تماس باشید و اگر تمایل داشتید سفارش طراحی دهید.

طراحی داخلی یک کلینیک زیبایی مهمترین و بارزترین جلوه بیرونی کسب و کار شما و نمودی از شخصیت و اعتبار کاری است.یک کلینیک زیبایی با طراحی خاص، لوکس، خلاقانه و چشم گیر می تواند بین کلینیک های مشابه جلب توجه کند و این ویژگی در افزایش تداوم حضور مراجعین به آن بسیار موثر است. داشتن یک فضای زیبا و خاص می تواند برای شما ارزش افزوده ایجاد کند. این ارزش افزوده از جلب توجه مراجعین گرفته تا رونق کسب و کار یا  افزایش قیمت اجاره و فروش کلینیک را شامل می شود.

فضاهای مورد نیاز یک کلینیک زیبایی شامل فضای ورودی، پیشخوان یا Reception Desk ، فضای انتظار مراجعین، کابین ها یا اتاق های درمان، اتاق پزشک متخصص، اتاق استراحت کارکنان، سرویس بهداشتی مراجعین، سرویس بهداشتی کارکنان، آشپزخانه، فضای فروش محصولات زیبایی و فضای VIP برای مراقبت بیشتر و خدمات خاص برای مشتریان ویژه است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top